Защо родителите избират съвместен сън

Защо родителите избират съвместен сън

Защо родителите избират съвместен сън

 

Има и исторически и културен прецедент за тази практика. От векове в много култури по целия свят деца от всички възрасти са споделяли едно легло с родителите си.

„Майката има инстиктивна нужда да бъде близо до бебето си“, казва Синтия Епс, MS, сертифициран преподавател по кърмене в Pump Station в Санта Моника, Калифорния. Има реални ползи от това бебетата да са физически близо до родителите си. „Поддържането на бебето близо, с контакт кожа до кожа , успокоява бебето“, казва Епс. „И може да циментира емоционалната връзка между майката и детето.“

Дори когато лекарите и водещите здравни организации силно съветват да не се спи съвместно, някои родители все още го избират заради възприеманите ползи като свързване и удобство.

От практическа гледна точка, съвместният сън предлага удобство: не само че споделянето на леглото държи родителите физически близо, за да отговорят на нуждите на бебето през нощта, но близостта може да улесни кърмещия родител да суче през цялата нощ с минимално прекъсване към собствения си сън.

Недостатъците на съвместния сън

От друга страна, Lynelle Schneeberg, PsyD, директор на програмата за поведенчески сън в Детския медицински център в Кънектикът , казва на родителите, че споделянето на семейно легло почти винаги, в крайна сметка, става проблематично поради различни причини. Помагането на децата да станат уверени, независими спящи е по-важно от всички положителни ефекти от съвместния сън, казва д-р Шнееберг. Всъщност, отбелязва д-р Шнееберг, някои от рисковете от съвместния сън надхвърлят физическата безопасност.

Вашите деца може да развият патерица за сън

Постоянното присъствие на родител преди лягане може да се превърне в силна „асоциация за започване на съня“, наричана още патерица за сън или опора за сън, което е нещо, без което вашето дете не може да се унесе. „Децата трябва да се научат как да заспиват без родител наблизо“, казва д-р Шнееберг.

Вашите деца може да проявяват тревожно поведение

В допълнение към развитието на патерицата за сън, някои деца ще започнат да очакват взаимодействия като триене на гърба, потупване и държане, за да заспят. „Може да бъдат погрешно диагностицирани като тревожни, тъй като им е трудно да заспят без родител наблизо, понякога проявяват тревожно поведение , за да убедят родителя да остане наблизо преди лягане“, обяснява д-р Шнееберг.

Качеството на съня ви може да пострада

Тъй като са известни с неспокойни и активни спящи деца, децата могат да нарушат съня на родителите си, като ритат или блъскат наоколо, обяснява д-р Шнейдберг. „Виждала съм много семейства, в които единият родител – най-често бащата – в крайна сметка спи в съвсем различна стая“, казва тя. „Родителите с децата често се изтощават или от неспокойния сън на децата, или от нуждите на всяко дете след събуждане.“

Връзката ви може да пострада

За много двойки с деца вечерите са единственото време, когато трябва да останат сами заедно. Когато споделяте легло с децата си обаче, те буквално ви разделят от партньора ви. Споразумението за съвместен сън може да доведе до ограничено време или пространство за интимност .

Безопасни алтернативи на съвместния сън

Ако обмисляте да спите съвместно с вашето бебе, първото нещо, което трябва да знаете е, че не трябва да се страхувате да говорите с вашия лекар относно вашите въпроси или притеснения относно съня на вашето семейство. Например, ако имате проблеми със съня или бебето ви не суче, освен ако не е привързано към вас цяла нощ, вашият лекар може да препоръча ресурси, които могат да помогнат.

Всъщност много от причините, които карат родителите да обмислят съвместен сън на първо място, имат други по-безопасни решения. Една от тези безопасни алтернативи е споделянето на стая.

Въпреки че много често се съветват  родителите да не споделят леглото с бебета,  силно се препоръчва споделяне на стая , което държи бебетата близо до родителите си в една и съща стая (често на една ръка разстояние), но на тяхната собствена безопасна повърхност за спане като кошарка или креватче . Тази близост все още поддържа кърменето и позволява на родителите бързо да се погрижат за нуждите на бебето си през нощта, като същевременно намалява рисковете, свързани със съвместния сън.

Ползите от споделянето на стая са толкова силни, че се препоръчва споделяне на стая през първата година от живота на бебето или най-малко през първите 6 месеца от живота.

Ако се притеснявате за поддържането на близка връзка с бебето ви през нощта или че поставянето на бебето ви да спи в креватче или кошара по някакъв начин го изоставя, можете да си поемете дълбоко въздух. „Местоположението не е толкова важно, колкото взаимоотношенията – как родителите изграждат привързаност и любов“, казва д-р Джеймс Маккена, антрополог, специалист по ранна детска възраст и развитие и директор на лабораторията за поведение на съня майка/бебе в университета Нотр Дам в Саут Бенд, Индиана.

Това означава, че създавате силни връзки и сигурна привързаност с вашето бебе, независимо дали спите заедно или не. Вашето бебе може да се възползва от дейности за свързване , физическа близост и контакт кожа до кожа без споделяне на леглото през нощта, а под формата на игри и взаимна близост през деня.

Грижи за новороденото бебе

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

My Cart
Close Wishlist
Close Последно разгледани
Compare Products (0 Products)
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Compare Product
Categories